از 0 ریال
رزرو آنلاین
کد ۱۱۱-روستا طاویر

توضیح

روستای زیبای طاویر در ارتفاعات شهرستان علی آباد در استان گلستان واقع شده است و جزء روستاهای دیدنی و گردشگری جاده دهنه محمد آباد محسوب می شود. این روستا از جاده اصلی حدود ۵ کیلومتر فاصله دارد وبرای رسیدن به آن باید مسیر پرپیچ و خم و جنگلی را در حدود ۱۰ دقیقه به سمت دامنه کوه طی کرد. این روستا دارای عرض جغرافیایی ۴۸ دقیقه و ۳۶ درجه و طول جغرافیایی ۴۹ دقیقه و۵۴ درجه می باشد .آب و هوای این روستا بسیار خنک و مناسب ییلاق در فصل تابستان می باشد. نوع گیاهان دارویی در روستاهای طاویر ، چلی علیا وسفلی عبارتند از گل گاو زبان ،گل بنفشه ، کرکز ،پونه ،شبیدو ،گشنیز صحرایی ،کانی ملکی ،سیرو ،گزنه و پلیم . این گیاهان درای خاصیت دارویی زیادی می باشند ودر حال حاضر نیز از این گیاهان استفاده می شود که برخی از این گیاهان از لحاظ پزشکی مورد تأیید می باشند. نوع درختان جنگلی در این روستاها عبارتند از بلوط ، تقر ،افرا ،بزولگ (بزبرگ)،کل کف ملیچ،نمدار،توسکا،سرخدار، فیک وانجیلو. اغلب جمعیت این روستا که تقریبا ۴۰۰ نفر هستند در ایام تابستان در این روستا ساکن می باشند. مردم طاویر بسیار مهمان نواز و خونگرم و همگی با هم خویشاوند هستند.

لباس محلی مردان در این سه روستا شامل تاتان ،چوغا،چارق پاتوئه می باشد و لباس زنان شامل پیراهن کوتاه ،کفش کلوش (گالش)،جوراب بافندگی ، تنبان ( دامن ) می باشد. از جمله صنایع دستی در این منطقه بافت چادر شب ،چوغا ،پاتوئه ،حوله ، دستمال نخی ،توره پشتی و دوک کیسه می باشد. کوه های جنگلی مقابل ، منطقه لوکال ، روستای پایین چلی و جاده روستای بالاچلی جزء چشم انداز های آن محسوب می شوند. همچنین این روستا دارای حمام و مسجد سنتی، تفرجگاه سرمرز، چشمه و آبشار کوچک و قدیمی معروف به صفرعلی و امکانات آب و برق و گاز می باشد. روستای طاویر دارای مراتع ملیارتو ، ابلس و سوته (شاید سوخته مازندرانی) می باشد. حیوانات موجود در این روستاها عبارتند از : خرس ،خوک ،شغال پلنگ ،گرگ،گربه وحشی ،تشی ،جوجه تیغی ،خرگوش ، شوکا و روباه. پرندگان موجود در این مناطق نیز شامل توکا ، زین جلاغ ،گندم خوار کلاغ ،ال دودو ،تورنگ ،کبوتر ،قرقاول،جول (نوعی پرنده شکاری) و لاشخور می باشد. نوع میوه های جنگلی در هر سه روستای چلی علیا ، سفلی و طاویر یکسان می باشد وشامل کندس (ازگیل وحشی ) ،آلو جنگلی تمشک ، ولیک و گردو می باشد. هم چنین در این روستاها درخت های سیب ، گلابی ، شلیل ، آلبالو ، به و فندق نیز کاشته می شود که میوه های فراوانی از آن بدست می آید.

کلمه طاویر به چه معناست؟

طاویر لفظ تغییر یافته تویر است که در گویش کتولی این واژه به معنای یک مکان آفتابگیر است.

تاریخچه روستای طاویر

در روستای طاویر یک گورستان قدیمی وجود دارد که وجود سنگ نبشته ها ی بدست آمده از این گورستان دمت کهن این روستا را به ۴ سده گذشته باز می گرداند. مقبره سید غریب از جمله مقبره هایی است که مردم به زیارت آن می روند.

طایفه های شیخ نظری، نظری، نظر کتولی، آشوری، هدایتی شریعتی و… از ساکنان نسبتاً قدیمی روستای طاویر است.

مراسم عروسی درروستای طاویر

برگزاری مراسم عروسی در این روستاها به یک صورت انجام می شود. ابتدا خواستگاری و سپس سرو چای و بله گرفتن از خانواده عروس و سپس مراسم قندشکنی انجام می شود. بعد از این مراسم جشنی به نام عروس دیدن برگزار می کردند وبعد از آن مراسم عروس دیدن بزرگتری برگزار می شد .قبل از برگزاری مراسم عروسی ابتدا تدارک مهمانی را می دیدند و برای گوشت مراسم دام (گوسفند) تهیه می کردند سپس یک نانوا می آوردند تا برای مراسم آنها نان آماده نماید . بعد از تدارک عروسی جشنی برگزار می کردند که در آن آواز خوانی و رقص داشتند و بزرگترها را دعوت نموده و ولیمه می دادند که به آن پیرمرد پلو می گفتند .

بعد از آن جشن حنابندان برگزار می شد. فردای آن روز داماد را حمام می بردند و از طرف مادرزن برای داماد لباس می بردند و بعدبرگزاری جشن عروسی و پول اندازی ، سپس با اسب دنبال عروس می آمدند تا عروس را به خانه داماد ببرند که در این زمان جوانان جمع شده واز داماد گوشتی (ویلاچی) می خواستند و سپس سه روز بعد مراسم پاتخت برگزار می شد که غذای این جشن ترشی پلو و کله پاچه بوده است.

امکانات

آشپزخانه
پارکینگ

موجودی در دسترس

  • ناموجود
  • موجود

نقشه

بررسی

۰ بررسی

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0 ریال هر شب
۱۳۹۹/۰۳/۰۱
-
۱۳۹۹/۰۳/۰۲

دریافت بروز رسانی ها و بیشتر

اندیشه های ذهنی ما در صندوق پستی شما