از 0 ریال
رزرو آنلاین
کد ۱۱۳- افراتخته

توضیح

روستای افراتخته در نزدیکی علی آباد کتول در گلستان، در میان انبوهی از جنگل‌ های بکر و مه‌های غلیظ گاه و بی‌گاه، یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری و از دیدنی‌ترین مقاصد برای طبیعت‌گردی است روستای افراتخته و جنگل‌های اطراف آن از دیدنی‌ترین و بکرترین جاذبه‌های گردشگری استان گلستان هستند. روستایی که در میانه کوه‌هاییپوشیده از درختان سرسبز و مه‌های غلیظ گاه و بی‌گاه احاطه شده است. تمام حوالی افراتخته منطقه‌ی زیست‌محیطی شکار ممنوع است.گونه‌های جانوارانی که در این منطقه زندگی می‌کنند، همگی حفاظت‌شده هستند و شکار در این ناحیه جرم محسوب می‌شود. درختان سر به فلک کشیده‌ی سرخدار در این منطقه به وفور به چشم می‌خورند و ۱۵۰ هکتار از جنگل‌هایی که صد و نود میلیون سال عمر دارند، در افراتخته وجود دارد. عمر برخی دیگر از درختان در این جنگل انبوه به بیش از هزار سال می‌رسد. در برخی نقاط به حدی شاخ و برگ درختان انبوه ودرهم‌پیچیده است که نور خورشید به زیر آن‌ها نفوذ نمی‌کند روستای افرا تختهجنگل پهن برگ‌ هم در این منطقه به زیبایی محل کمک می‌کند. روستا در محلی کوهستانی واقع است که از اطراف به کوه‌هایی مثل تکیانو وملیارتو و افراتخته محدود است. ارتفاع افراتخته از سطح دریا حدود ۱۵۵۰ متر است و به دلیل کوهستانی بودن و نزدیک به دریا بودن هوایی معتدل دارد. تعدادی چشمه آب‌معدنی با ارتفاع ریزش ۳۰۰ تا ۲۵۰۰ متر در این منطقه وجود دارد که می‌توان از آن استفاده کرد.

رود زیبایی در کنار افراتخته است که به‌ملایمت هوای این محل کمک می‌کند. در افراتخته می‌توانید آثار باستانی زیادی مثل چاه سنگی و باستانیپیرآلا و گورستان گبری حمامی باستانی به اسم کهنه حمام را ببینید. البته برای دیدن برخی آثار باید دو کیلومتری راه را طی کنید. تمام این مواردنشان‌دهنده قدمت این روستا از نظر تمدن است.

روستای افرا تخته

مردم این روستا از لباس‌های محلی برای پوشش خود استفاده می‌کنند همچنین تعدادی غذای محلی نیز در این روستا تهیه می‌شود که گردشگران از آن استقبال زیادی می‌کنند.

در مجاورت روستای افراتخته کوه‌های افراتخته در شمال، تکیانو در شرق، ملیارتو در غرب و دره افراتخته در جنوب قرار گرفته‌اند. شکار درجنگل‌های افراتخته ممنوع است و منطقه حفاظت‌شده است.

روستای افرا تخته

 

نمایش بیشتر

امکانات

آشپزخانه
پارکینگ

موجودی در دسترس

  • ناموجود
  • موجود

نقشه

بررسی

۰ بررسی

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0 ریال هر شب
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
-
۱۳۹۹/۰۳/۰۱

دریافت بروز رسانی ها و بیشتر

اندیشه های ذهنی ما در صندوق پستی شما