از 0 ریال
رزرو آنلاین
کد ۱۱۵- روستا طاویر

توضیح

روستای طاویر-تاویر طبیعت کوهستانی منطقه کتول

موقعیت جغرافیایی روستای تاویر

این روستا در ۱۸ کیلومتری جنوب باختری شهرستان علی آبادکتول واقع شده است که از شمال به روستای رق  چشمه ،از جنوب به روستای چلی ، از مشرق به کوهستان و از مغرب به روستای وسیع سر محدود شده است .

این روستا دارای عرض جغرافیایی ۴۸ دقیقه و ۳۶ درجه و طول جغرافیایی ۴۹ دقیقه و۵۴ درجه می باشد .                                                          کلمه طاویر به چه معناست؟

طاویر لفظ تغییر یافته تویر است که در گویش کتولی این واژه به معنای یک مکان آفتابگیر است.

تاریخچه روستای طاویر

در روستای طاویر یک گورستان قدیمی وجود دارد که وجود سنگ نبشته ها ی بدست آمده از این گورستان دمت کهن این روستا را به ۴ سده گذشته باز می گرداند. مقبره سید غریب از جمله مقبره هایی است که مردم به زیارت آن می روند.

طایفه های شیخ نظری، نظری، نظر کتولی، آشوری، هدایتی شریعتی و… از ساکنان نسبتاً قدیمی روستای طاویر است.

آثار طبیعی روستای طاویر

 

روستای طاویر دارای مراتع ملیارتو ، ابلس و سوته (شاید سوخته مازندرانی) است. هم چنین دارای چشمه ای به نام چشمه پونه آرام است.

گیاهان دارویی روستای طاویر

نوع گیاهان دارویی در روستاهای طاویر، چلی علیا وسفلی عبارتند از گل گاو زبان ،گل بنفشه ، کرکز ، پونه ، شبیدو ، گشنیز صحرایی ،کانی ملکی ،سیرو ،گزنه و پلیم . این گیاهان درای خاصیت دارویی زیادی هستند که مصارف پزشکی بسیاری دارند.

صنایع دستی و لباس محلی روستای طاویر

لباس محلی مردان در این سه روستا شامل تاتان ،چوغا، چارق پاتوئه است. لباس زنان شامل پیراهن کوتاه ،کفش کلوش (گالش)،جوراب بافندگی، تنبان (دامن) است. از جمله صنایع دستی در این منطقه بافت چادر شب، چوغا، پاتوئه، حوله، دستمال نخی، توره پشتی و دوک کیسه است.

امکانات

آشپزخانه
پارکینگ

موجودی در دسترس

  • ناموجود
  • موجود

بررسی

۰ بررسی

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0 ریال هر شب
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
-
۱۳۹۹/۰۳/۰۱

دریافت بروز رسانی ها و بیشتر

اندیشه های ذهنی ما در صندوق پستی شما